Наш навчальний заклад


Безпека у новорічні свята
Версія для друку
  

Безпека під час новорічних свят, або як зберегти здоров`я дітей

 

Невдовзі в усі домівки завітає Новий рік із радісними вітаннями, подарунками та яскраво прикрашеними ялинками. Готуючись до свята, батькам не слід забувати про безпеку, зокрема, відповідально поставитися до вибору новорічних атрибутів. Допомогти їм у цьому порадами може

медична сестра дошкільного навчального закладу.

Перед Новим роком у батьків багато приємних клопотів - ку­півля подарунків для дітей, декорування всією родиною житла, прикрашання ялинки тощо. Проте не всі батьки знають, що вироби, без яких не обходиться новорічне свято, можуть бути шкідливими для дітей через матеріали, із яких вони виготовлені .

Традиційно атрибутами Нового року є ялинкові прикраси, костюми та маски, штучні ялинки, феєрверки (хлопавки, бенгаль­ські свічки) та електричні гірлянди. Жоден із цих виробів не підля­гає обов'язковій сертифікації в Україні. Утім, обов`язковим є мар­кування виробів - на нього і треба звертати увагу. Повідомлення на маркуванні має бути чітким і зрозумілим, здійсненим державною мовою, не має змиватися або стиратися пальцями. Маркування має містити такі складові, як-от:

       товарний знак підприємства-виробника чи уповноваженої
ним особи;

найменування та адреса виробника;

дата виготовлення і термін придатності виробу;

попереджувальна інформація про ризик, пов'язаний з екс­плуатацією виробу, та способи його уникнення.

Наприклад, на упаковці з ялинковими прикрасами, які можуть бути небезпечними для дітей віком до трьох років, має бути засте­реження «Обережно! Непридатне для дітей віком до трьох років» зі стислим роз'ясненням ступеня ризику.

Ялинкові прикраси

Деякі батьки, аби вберегти дітей від травмування скляними ялинковими прикрасами, віддають перевагу пластиковим. Але спра­ва в тому, що більшість ялинкових прикрас здебільшого виготовлені з низькосортного пластику. Фахівці стверджують, що у таких прикра­сах значно перевищено допустиму норму вмісту шкідливих речовин, зокрема фенолу, свинцю, формальдегіду.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Фенол - це кислота, яка в чистому вигляді є дуже токсичною речовиною і за потрапляння на шкіру викли­кає сильні опіки. Якщо виріб містить понаднормову концентра­цію фенолу, то, контактуючи зі шкірою дитини, починає її по­дразнювати. Як наслідок, у дитини може виникнути алергія, бронхіальна астма, навіть екзема. Вдихання фенолу призводить до подразнення слизових оболонок і може викликати нежить, запаморочення, головний біль, нудоту, задуху, прискорене сер­цебиття, порушення сну. Підвищений вміст свинцю (наприклад, у фарбі, якою розмальовано ялинкову прикрасу] негативно діє на центральну нервову систему дитини, може викликати без­причинну агресію. Токсичний формальдегід негативно впливає на органи дихання, очі, шкіру дитини, вражає нервову систему.

Хімічний склад ялинкової прикраси неможливо визначити «на око», проте варто зауважити декілька ознак, які свідчать про по­наднормовий вміст шкідливих речовин. Наприклад:

з неприємний запах - що він сильніший, то більше виділя­ється-летучих токсичних хімічних речовин. Ялинкова при­краса має бути без запаху, бодай навіть слабкого;

неякісне покриття фарбою чи лаком - воно відшаровува­тиметься та потраплятиме на руки та в рот дитини, а біль­шість фарб є токсичними. У будь-якому випадку радимо використовувати ялинкову при­красу лише за призначенням. Не варто давати її дитині для гри!

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Безпечною та естетичною альтернативою скляним та пластиковим ялинковим прикрасам можуть стати вироби з фетру, флісу, льону, бавовни. Стильно виглядатимуть ялинкові «намиста» та банти з атласної стрічки чи паперу. У та­ких прикрас є ще одна перевага - їх можна виготовити разом із дитиною власноруч, зробивши підготовку до Нового року ціка­вішою та по-справжньому родинною.

Новорічні костюми та маски

Купуючи новорічний костюм, насамперед варто звернути ува­гу на те, чи не виготовлений він із легкозаймистого матеріалу. Упо­добаний костюм слід вивернути і ретельно оглянути шви: якщо вони криві, із нитками, що стирчать, то це найімовірніше підпільне виробництво, а сировина - недозволена для використання.

Новорічні маски також мають бути пожежобезпечними. Отвори для очей, носа, рота мають бути розміщені симетрично - так, щоб ди­тина, надягнувши маску, могла добре бачити і не задихалася.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Новорічні костюми та маски, які входять до гру­пи товарів легкої промисловості, виключені з Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженого на­казом Державного комітету України з питань технічного регулю­вання та споживчої політики 01.02.2005 № 28 (у редакції наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 06.11.2013 № 1308, далі - Перелік № 28). Тож слід обирати такі товари осо­бливо уважно, ураховуючи, що дитина носитиме їх близько до тіла, очей, органів дихання. 

Купуючи новорічні костюм та мас­ку, зверніть увагу на їхній запах та колір. Якщо запах здався вам неприєм­ним, а колір - неприродно яскравим, не слід купувати такий товар.

Штучні ялинки

Причин для вибору штучної ялин­ки може бути декілька - алергія ко­гось із родини на хвойні дерева; ба­жання полегшити прибирання житла; намір не витрачати щороку гроші на природне дерево. Важливо, що рі­шення обрати штучну ялинку також є екологічно-дружнім, адже що більше людей користуватиметься штучними ялинками, то менше вирубува­тимуть природні.

Обираючи штучну ялинку, насамперед зауважте: штучна ялин­ка повинна мати санітарно-епідеміологічний висновок Мініс­терства охорони здоров'я України. Обов`язково попросіть продавця показати вам цей документ, адже штучна ялинка знаходитиметься у вашій оселі не один рік.

Перш ніж купувати ялинку, якою б гарною, «пухнастою» та при­йнятною за ціною вона не була, обов'язково дізнайтеся, з якого ма­теріалу вона виготовлена. Для виробництва штучних ялинок вико­ристовують такі матеріали:

поліпропілен (РР) - вважають, що цей вид пластмас є найбез­печнішим для здоров'я. Із нього виготовляють відра, посуд для га­рячих страв, одноразові шприци, мішки для цукру, контейнери для заморожування продуктів, кришки для більшості пляшок, маслянки тощо. Ялинки з поліпропілену є найдорожчими та найякіснішими, до того ж виглядають, «як живі»;

монофіламентна нитка (волосінь) - із цього матеріалу ви­готовляють найпухнастіші ялинки з тонкими голочками. Вони ви­глядають дуже натурально і не завдають шкоди здоров`ю;

фольга чи фольгована плівка - із цього матеріалу роблять білі чи сріблясті ялинки з густою та м'якою «хвоєю». Такі ялинки безпечні, утім, не всіх влаштовує їхній колір;

полівінілхлорид (ПВХ, РУС) - найуживаніший вид пластмас для виробництва штучних ялинок, який виготовляють із нафтових ресурсів. Такі ялинки називають оптимальним співвідношенням ціни та якості, адже вони є міцними, довго служать, гарно вигляда­ють та коштують дешевше, ніж ялинки з поліпропілену.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! ПВХ відрізняється міцністю та вогнестійкіс­тю, тож його вважають придатним для виробництва дитячих іграшок, предметів декору (зокрема і штучних ялинок), штучної шкіри, завіс для душу тощо. Проте це отруйний та небезпечний для здоров`я вид пластмас, обтяжений шкідливими поєднання­ми свинцю. Так, за спалювання ПВХ утворюються високотоксич­ні хлорорганічні сполуки. Тож якщо ви все-таки обрали ялинку з ПВХ, через декілька років користування її варто замінити.

Також слід перевірити міцність гілок та голочок. Проведіть по м'яких голочках рукою «проти шерсті», а жорсткі посмикайте - вони мають одразу розправитися і не осипатися. Окрім того, кінчи­ки голочок не мають колотися, аби дитина не травмувалася, якщо візьме гілочку в руку або навіть до рота. Зрештою, ялинка має бути стійкою, аби дитина випадково не перекинула її на себе.

Якщо ялинка має неприємний запах - не слід сподіватися на те, що він «вивітриться», бо це є сигналом наявності токсич­них речовин у матеріалі. У будь-якому разі не варто ставити штучну ялинку в кімнаті, де дитина спить.

Феєрверки

Серед святкових атрибутів незмінною популярністю користу­ються так звані «прості феєрверки» - хлопавки та бенгальські свічки (далі - свічки). їх застосування не потребує спеціальних знань та навичок, достатньо уважно прочитати інструкцію та бути обережним. Утім, не варто ставитися до феєрверків легковажно, осо­бливо в присутності дитини.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Побутові піротехнічні вироби виключено з Переліку № 28. Тож їх купівля й використання - ризиковані. Це стосується не лише великих складних феєрверків, які в жодно­му разі не можна запускати в домашніх умовах, а й таких простих, як хлопавки та бенгальські свічки.

Феєрверки слід купувати лише у спеціалізованих магази­нах - так менша ймовірність натрапити на неякісний товар. Роз­глядаючи упаковку феєрверка, зауважте такі показники, як:

• зовнішній вигляд - якщо упаковка має очевидні дефекти (пом'ята, розірвана, підмочена тощо}, цей товар не варто купувати.

 

 


РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо вибору новорічних атрибутів

ü Купуйте новорічні атрибути не на стихійних ринках, а у спеціалізованих магазинах.

ü РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо вибору новорічних атрибутів

ü Купуйте новорічні атрибути не на стихійних ринках, а у спеціалізованих магазинах.

ü Прагніть насамперед до якості, і лише потім - до економії. Ліпше заплатити більше, але бути впевненим у безпечності товару для здоров'я вашої родини.

ü Обираючи ялинкову прикрасу, проведіть по ній рукою та понюхайте. Блискітки, фарба не мають осипатися та лишатися на руці - якщо дитина візьме таку іграшку до рук чи до рота, у її організм потраплять токсичні речовини. Якщо прикраса має надмірно яскравий ко­лір або неприємний запах - вона містить дешеву та найімовірніше токсичну фарбу.

ü Якщо ялинкова прикраса виготовлена не з цілком безпечних матеріалів (папір, фетр, фліс тощо) - у будь-якому випадку використовуйте її лише за призначенням, не дозволяйте ди­тині з нею гратися.

 

назва та адреса компанії-виробника та (або) постачальника;

дата виготовлення та термін придатності;

інструкція українською мовою.

Слід заздалегідь розказати дітям, як користуватися феєрвер­ком. Зокрема, необхідно наголосити, що:

        не можна самостійно, коли поруч немає дорослих, запуска­ти хлопавку чи запалювати бенгальську свічку;

  • не слід стояти близько з тим, хто запалює феєрверк.
Окрім того, батькам у розпал свята варто пам'ятати, що робота

 

навіть із простими піротехнічними виробами, а також куріння поруч із ними - це небезпека для всієї родини.

Хлопавки

Хлопавки вважають доволі безпечним видом феєрверків. Утім, аби це справді було так, батькам слід дотримуватися декількох правил, а саме:

не давати хлопавки дітям до трьох років, старшим дітям - лише під наглядом дорослих;

стежити, щоб діти не спрямовували хлопавку на себе чи на будь-кого іншого;

у жодному разі не використовувати хлопавку поблизу від­критого вогню (свічок, каміна тощо), адже можуть загорі­тися серпантин чи конфетті, що є її начинням.

Окрім того, не варто забувати, що маленькі діти можуть зляка­тися голосних звуків, які видають хлопавки. Тому якщо діти раніше не чули цього звуку, слід запустити хлопавку подалі від них, аби «ви­бух» здався не дуже голосним.

Бенгальські вогні

Запалення свічок потребує обережності від дорослих і дітей. Ось декілька правил, яких батьки мають дотримуватися самі та на­вчити дітей:

не дозволяти дітям запалювати свічки самостійно;

ніколи не запалювати та не тримати в руці більше однієї свічки одночасно;

тримати запалену свічку якомога далі від тіла, стоя­ти з нею на відстані принаймні півтора метри від інших людей;

не бігати із запаленою свічкою в руці, не кидати її;

пам'ятати, що металеві стрижні свічок залишаються гаря­чими деякий час після згасання.

Зазначимо також, що свічки виділяють у процесі горіння шкідливі окиси, тож запалювати їх варто лише на відкритому пові­трі або в приміщенні, що добре провітрюється.

Електричні гірлянди

Електричні гірлянди (далі - гірлянди) слід так само, як і феєр­верки, купувати лише у спеціалізованих магазинах, де наявні необ­хідні для продажу таких виробів документи. Варто звернути увагу на призначення гірлянди - для використання в домашніх умовах або на вулиці. «Вуличні» гірлянди можна вмикати як надворі (при­міром, приватного будинку), так і у квартирі, натомість «домашні» слід експлуатувати лише в приміщенні, оскільки вони мають слабший захист від вологи та тонші проводи .

Найліпше купувати світлодіодні гір­лянди, адже вони є пожежобезпечними (не містять елементів, що нагріваються), значно економлять електроенергію по­рівняно з ламповими гірляндами.

Обираючи гірлянду, слід уві­мкнути її в магазині й не вимикати одразу - не лише, аби переконати­ся, що всі лампочки працюють, а і щоб мати змогу принюхатися до неї. Якщо під час роботи гірлянда виділяє неприємних запах вона виготовлена підпільним способом і потрапила на полицю магазину контрабандою.

Аби новорічні свята пройшли безпечно, радимо заздалегідь максимально усунути всі чинники небезпеки. Також проконсультуй­те батьків вихованців, як убезпечити себе та своїх дітей від шкідли­вих для здоров'я новорічних атрибутів.   

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо користування електричними гірляндами

Ø Уважно прочитайте інформацію в інструкції щодо заміни світлотехнічних елементів гірлянд, чи можлива вона, чи дозволено її проводити.

Ø РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо користування електричними гірляндами

Ø Уважно прочитайте інформацію в інструкції щодо заміни світлотехнічних елементів гірлянд, чи можлива вона, чи дозволено її проводити.

Ø Вішайте гірлянди на ялинку так, аби вони не висіли дуже близько до підлоги, де їх можуть зачепити діти або домашні тварини.

Ø Не намагайтеся самотужки розбирати чи ремонтувати гірлянди.

Ø Виходячи з приміщення, вимикайте гірлянди з електромережі.

Ø Не допускайте надмірних механічних впливів на гірлянди.

Ø Не піддавайте впливу зовнішніх кліматичних чинників гірлянди, призначені для внутріш­нього користування.

Ø Суворо дотримуйтеся правил безпеки під час використання гірлянд і не дозволяйте корис­туватися ними дітям.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Новини

Сонечко

Архів новин