Наш навчальний заклад


Дошкільна освіта на період дії правового воєнного стану
Версія для друку
 
 

ПОРАДИ БАТЬКАМ ПІД ЧАС ВІЙНИ

/uploads/2022/N.r.12.2022/3/1/11.jpg  

ЮНІСЕФ створив брошуру з важливою інформацією для батьків, які переживають війну разом зі своїми дітьми, в тому числі й для тих, хто втікає із зони бойових дій з дітьми

У брошурі ви знайдете корисні контакти та необхідну інформацію (основні правила безпеки, гігієни, харчування, щеплення, психологічної підтримки).

Відповіді на питання, які наразі є найбільш актуальними, зібрано в одному матеріалі, який підготували  ЮНІСЕФ за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Брошуру шукайте за посиланням: 

https://www.unicef.org/ukraine/documents/parents-at-war?fbclid=IwAR0rWa_2ngNrflm_gwpXBqEhz4txiD9ltkb-39qZp_Oqz0BgqsNWOcyH26Y

ДИТЯЧА АБЕТКА БЕЗПЕКИ: ДСНС ПІДГОТУВАЛА МУЛЬТИК ПРО ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС СИРЕНИ

У поетичній формі малечу знайомлять з різними сценаріями поведінки, залежно від того, де дитину застала повітряна тривога.

Працівники ДСНС підготували для маленьких українців мультик про правила поведінки у разі сирени тривоги. "Дитяча абетка безпеки. Що робити, коли лунає сирена?", - зазначили про ролик рятувальники.

У віршовій формі малечу закликають зберігати спокій та проговорюють різні сценарії поведінки, залежно від того, де дитину застав сигнал повітряної тривоги.

Вимкнути всі прилади в будинку, перекрити воду, взяти зі собою наплічник з найнеобхіднішим, їжею та водою та інші важливі деталі. У випадку, якщо ситуація сталась вдома. Якщо ж все трапилось у школі - рятувальники закликають бути уважним до слів вчителя та виконувати його вказівки.

Ролик витримано в заспокійливому тоні, аби без сіяння зайвої паніки створити для дитини установку на виконання простих, але важливих для виживання правил.

Хвилинне відео опубліковано на Телеграм-каналі відомства.

Посилання на Google-                                                                   диск: https://drive.google.com/file/d/14cl1xrJHW-r156gB8R6H55IZ3Sfz6ogt/view?usp=sharing

ЯК ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО ВІЙНУ

Україна живе у стані війни.  У зв’язку з цим у дорослих виникає питання, як говорити з дітьми на тему війни та й взагалі, чи говорити про це. Психологи запевняють, що говорити про те, що відбувається, з дітьми треба. По-перше, тому що питання, які стосуються життя і смерті, добра і зла, вимагають роз’яснення та підтримки з боку значущого дорослого. По-друге, для того, щоб дитина розуміла, що відбувається і чому звичний життєвий уклад змінився. А по-третє, якщо дитина не почує від дорослих чітких відповідей, вона почне шукати рішення самостійно. І тут вже може нафантазувати все, що завгодно. Внаслідок цього нерідко розвиваються різноманітні фобії.  

 Як реагувати на розмови дитини про війну?

Дії можуть бути такі:

  • запропонувати подивитися один одному в очі, адже коли ми дивимося в очі іншій людині, це дає більше відчуття безпеки та близькості;
  • можна запропонувати сказати одне одному слова підтримки чи просто якесь вітання;
  • можемо сказати: «Зараз ми всі переживаємо жахливо складний досвід. Але я так рада бачити тебе. І це означає, що ми справляємося, ми сильні»;
  • запропонувати дитині поділитися тим, що їй допомагає вистояти й справитися, поділитися зі своїм досвідом.

Після цього можна запропонувати дитині будь-яку дихальну практику.

Як відповідати на дитячі питання під час війни?

Чому ти плачеш? – Я сумую, бо декому з вояків, які за нас б’ються, зараз боляче. 

Говоріть якомога простіше. Пам’ятайте, що дитина збентежиться, якщо побачить, що ви засмучені чи шоковані через жахливі причини, яких вона не здатна зрозуміти. Намагайтесь не виявляти надміру слабкості при дітях!   

Чому люди помирають? – Більшість дитячих реакцій на новини складаються із здогадок. Дитина ще не має достатньо досвіду, щоб зрозуміти взаємозв’язок, очевидний для дорослих. Питання «Що?» породжує безліч питань «Чому?», наприклад, «Чому солдати помирають? Чому на нас напала інша країна?». Намагайтесь відповідати чесно і якомога коротше: «Солдати помирають, бо їх поранив ворог. Люди воюють, аби захистити свою країну. На нас напали, бо хочуть захопити нашу землю». Пам’ятайте, що говорити слід якомога простіше.

Мій тато теж загине? – На подібні питання відповідати важко, особливо якщо батько (чи інший родич) – військовий, медик чи волонтер (або перебуває далеко у небезпечній зоні). Не варто піддаватися бажанню сказати звичне й заспокійливе: «Ні, не загине». Зрештою, чи ми самі у цьому певні? А діти дуже чутливі до неправди. Тому варто сказати щось на кшталт: «Ти хвилюєшся, адже тато зараз допомагає відвойовувати країну, так? Ми всі хвилюємося. Але він не сам. Поруч із ним багато чоловіків та жінок, чия робота – захищати один одного. Ми сподіваємося, що він скоро повернеться. Але зараз має справи».

Навіщо нам їхати з дому? – Іноді порушення звичного життя сприймається дітьми дуже болісно. Переїзд, особливо раптовий, може викликати надмірне занепокоєння. У такому випадку можна сказати: «Ми їдемо, аби опинитися далеко-далеко від небезпеки. Подорож може бути нелегкою. Зрештою ми повернемося. Або у нас буде новий дім, більший та кращий».

Бережіть себе і пам’ятайте, що відповідати на дитячі питання слід щиро і якомога простіше. Будьте чесними і послідовними у своїх відповідях. У вас все вийде, а війна обов’язково закінчиться.

Як заспокоїти дітей під час війни:

 https://mon.gov.ua/ua/news/monzapuskaye-

informacijnu-kampaniyu-pro-te-yak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni

 

Як подбати про дитину, якщо ви знаходитеся з нею в укритті:

https://www.youtube.com/watch?v=VpJXr3UXCvo

 

Як говорити з дитиною, якщо батько чи мати захищає країну:

HTTPS://MON.GOV.UA/UA/PSIHOLOGICHNA-TURBOTA-VID-SVITLANI-ROJZ/YAKSHOBATKO-CHI-MATI-ZAHISHAYE-KRAYINU

 

Правила підтримки, якщо родина евакуюється з дитиною:

https://www.youtube.com/watch?v=8ml9RPFun7s

 

Фізична безпека дітей під час війни. Сайт «Освітній омбудсмен України»:

https://eo.gov.ua/fizychna-bezpeka-ditey-pid-chas-viyny-pravylapovedinky-v-evakuatsii-na-okupovanykh-terytoriiakh-i-v-zoni-boyovykhdiy/ 2022/03/19/

 

 Як підтримати дитину, якщо ви опинились у зоні активних бойових дій:

 https://www.unicef.org/ukraine/stories/safety-backpacks-and-ways-to-reducestress

 

Як говорити про війну та повітряну тривогу з дітьми: поради Чернівецької психологині:

https://shpalta.media/2022/03/02/yak-govoriti-provijnu-

ta-povitryanu-trivogu-z-ditmi-poradi-cherniveckoi-psixologini/

 

Як швидко заснути, коли ви тривожні і вам важко розслабитися: 

https://phc.org.ua/news/yak-shvidko-zasnuti-koli-vi-trivozhni-i-vam-vazhkorozslabitisya.

 


Новини

Сонечко

Архів новин