Наш навчальний заклад


Безпечна засмага для дітей
Версія для друку

 Безпечна засмага для дітей — місія здійсненна?

У дитини віком до трьох-чотирьох років шкіра не виробляє достатньо меланіну — пігменту, що захищає її від перегрівання, поглинаючи ультрафіолетове випромінювання та перетворюючи його в теплову енергію. Тому діти раннього віку можуть отримати опік навіть за 5 хв. перебування на сонці. Таким дітям лікарі рекомендують розсіяне світло. Діти дошкільного віку можуть перебувати на сонці протягом 5-6 хв. Після появи засмаги цей час можна збільшити до 8-10 хв.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Засмага — це завжди легкий опік шкіри. Спершу шкіра червонішає та набрякає, потім поступово темнішає — засмагає.

Якісний і «правильний» сонцезахисний засіб захистить шкіру дитини від ультрафіолетового випромінювання. У пошуках такого засобу слід звертати особливу увагу на форму випуску, склад та умовні позначення, зазначені на етикетці.

Передусім поговоримо про таку загальновідому, але не всім зрозумілу абревіатуру, як БРК Що ж вона означає?

SPF (від англ. sun protection factor — сонцезахисний фактор) — це ступінь захисту від UVB-випромінювання. Розрізняють такі ступені захисту, як-от:

• низький (від 6 до 10);

• середній (від 15 до 25);

• високий (від 30 до 50);

• найвищий (50+).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Сонцезахисні засоби для дітей зазвичай мають високий (від 30 до 50) і найвищий (50+) ступені захисту.

SPF свідчить про те, як довго можна перебувати на сонці, не нашкодивши шкірі. Обробивши шкіру дитини кремом із SPF 15, батьки можуть бути впевненими, що протягом 75 хв. сонячний опік їй не загрожує. Якщо сонцезахисний засіб має SPF 35, то час безпечного перебування дитини на сонці — до 150 хв.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Час безпечного перебування на сонці обчислюють з моменту першого нанесення сонцезахисного засобу. При цьому SPF не сумують. Два шари крему з SPF 15 за ефективністю не еквівалентні одному шару крему з SPF 30. Повторне нанесення сонцезахисного засобу лише відновлює захисну оболонку.

Лікарі радять обирати SPF залежно від віку дитини та фото-типу її шкіри. Для дітей віком від двох до чотирьох років у перші дні перебування на сонці рекомендують використовувати засоби із SPF 40 або 50+, для дітей віком від чотирьох до шести (семи) років — із SPF 25, 30 та 40. Після появи засмаги можна використовувати сонцезахисний засіб з меншим SPF. Утім це не стосується дітей із світлою та чутливою шкірою.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Що світліша та ніжніша шкіра в дитини, то вищим має бути SPF сонцезахисного засобу.

PA, UVA-PF

Абревіатури РА та UVA-PF на етикетках сонцезахисних засобів зазначають не завжди. РА та UVA-PF — ступінь захисту від UVA-променів. Єдиної системи його оцінювання поки що немає. За японською системою ступінь захисту від UVA-променів визначають так:

• РА+ — мінімальний;

• РА++ — середній;

• РА+++ — максимальний.

У цьому випадку обчислюють не час, коли шкіра починає червоніти, а час, коли вона темнішає, тобто засмагає.

Європейські фахівці використовують абревіатуру UVA-PF, а ступінь захисту від UVA-променів визначають за схемою, аналогічною до SPF, зокрема:

• низький — до 2,7;

• середній — від 2,8 до 5,4;

• високий — від 5,5 до 8,1;

• найвищий — понад 8,2.

UVA/UVB захист

Окрім абревіатур SPF, PA, UVA-PF, виробники зазначають на етикетці тип ультрафіолетового випромінювання, від впливу якого захищає сонцезахисний засіб. Наприклад, позначки «UVA/UVB захист», «УФА/УФВ» або «UVA/UVB», «з UVA і UVB фільтрами» свідчать про те, що сонцезахисний засіб є універсальним і захищає від впливу UVA- і UVB-променів.

UVB-промені проникають лише в поверхневі шари шкіри і зумовлюють її почервоніння. Надлишок такого ультрафіолетового випромінювання призводить до опіків, помірні ж дози — сприяють появі засмаги. Інтенсивність впливу UVB-променів залежить від таких чинників, як-от:

• місце проживання;

• висота місцевості над рівнем моря;

• пора року;

• час доби;

• погодні умови.

UVA-промені — підступніші, адже проникають у глибокі шари шкіри, не залишаючи видимих слідів на її поверхні. До того ж інтен-сивність їх впливу на шкіру не залежить від природних умов, а наслідки проявляються лише через певний час. Саме UVA-промені спричиняють появу на шкірі пігментних плям, веснянок, родимок, знижують її пружність і еластичність.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дитячі сонцезахисні засоби мають містити фільтри і від UVA-, і від UVB-променів.

Форма випуску

Вибір сонцезахисного засобу залежить і від форми його випуску. На ринку представлені такі з них:

• крем;

• гель;

• пінка;

• мус;

• молочко;

• емульсія;

• лосьйон;

• олівець.

Кожна з цих форм має свої переваги. Крем має щільну текстуру. Він утворює на шкірі масну плівку, яка послаблює вплив ультрафіолетового випромінювання і водночас живить шкіру. Крем підходить дітям із сухою, схильною до лущення шкірою. Гель, пінка та мус мають легку текстуру, тому їх простіше розподілити рівномірним шаром по поверхні шкіри. Окрім того, шкіра швидше поглинає їх, не залишаються сліди та відчуття липкості. Такі форми ліпше обирати для жирної або чутливої та схильної до подразнень шкіри.

Молочко, емульсія і лосьйон також легші за текстурою, ніж крем. Зазвичай їх виробляють у вигляді спреїв, що полегшує нанесення. Зручно якщо лосьйон має кольоровий індикатор нанесення. Це дасть змогу відслідкувати рівномірність розподілу сонцезахисного засобу по всій поверхні шкіри дитини. Після вбирання лосьйону колір зникає.

Олівець застосовують для захисту найчутливіших ділянок шкіри обличчя — губ, носа, підборіддя, лоба, вушних раковин. Вони обгорають найшвидше.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Шкіра губ не утворює меланіну, а отже — беззахисна перед ультрафіолетовим випромінюванням. Для неї можна придбати гігієнічну помаду із високим ступенем захисту.

Обираючи форму сонцезахисного засобу, слід врахувати вік дитини: крем — дітям від народження, а спрей — лише дітям віком від року, адже він може випадково потрапити їм в очі.

Склад

Зазвичай інгредієнти на етикетці зазначають у порядку зменшення їх концентрації. При цьому назви хімічних сполук наводять англійською мовою, а олій, восків, рослинних екстрактів — латиницею.

У складі будь-якого сонцезахисного засобу можна виділити такі групи хімічних сполук, що відповідають за певні його властивості:

• основа, до складу якої входять вода, олії, воски, вуглеводні, ліпіди і жироподібні речовини, визначає консистенцію, жирність, липкість, здатність розподілу по поверхні шкіри;

• консерванти, що захищають сонцезахисні засоби від патогенних мікроорганізмів;

• розчинники, гелеутворювачі, наповнювачі, загусники надають певної консистенції, в’язкості, щільності.

Також у складі дитячих сонцезахисних засобів обов’язково мають бути ультрафіолетові фізичні (бар’єрні або мінеральні) та хімічні (органічні) фільтри (далі — UV-фільтри). Комбінація різних UV-фільтрів у поєднанні з іншими активними речовинами значно підвищує ефективність сонцезахисного засобу.

Фізичні UV-фільтри — це мікрочастинки мінеральних речовин, які відбивають ультрафіолетове випромінювання. Найпоширенішими фізичними UV-фільтрами є діоксид титану (titanium dioxide) і оксид цинку (zinc oxide). Вони безпечні для шкіри дитини, оскільки залишаються на її поверхні, не поглинаючись, та не спричиняють алергійних реакцій. До речі, оксид цинку має протизапальну дію, тому його часто використовують для виготовлення дитячих присипок.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Сонцезахисні засоби, що містять лише мінеральні фільтри, не водостійкі й мають SPF до 25 одиниць.

Хімічні UV-фільтри — це синтетичні речовини, які поглинають ультрафіолетове випромінювання, перетворюючи сонячну енергію в теплову. У складі сонцезахисного засобу хімічні фільтри зазвичай позначені як ціннамати, саліцилати, бензофенони. Запатентовані хімічні UV-фільтри можуть мати і «фірмові» назви.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Поглинальні фільтри діють дуже ефективно і забезпечують високий ступінь захисту — понад 25.

На відміну від мінеральних, органічні фільтри стійкі до впливу води і не залишають на тілі розводів. Але, на жаль, можуть спричиняти алергійні реакції. Сучасні сонцезахисні засоби для дітей містять як фізичні, так і хімічні UV-фільтри. Це дає змогу знизити концентрацію хімічних UV-фільтрів, не зменшуючи ефективність сонцезахисного засобу.

Важливим компонентом дитячих сонцезахисних засобів є екстракти лікарських рослин — ромашки, алое, календули, шипшини. Вони зволожують, живлять і пом’якшують шкіру, допомагають їй швидше адаптуватися до ультрафіолетового випромінювання.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У складі дитячих сонцезахисних засобів не має бути спирту і парфумованих композицій. Під впливом сонця і високої температури повітря вони можуть спричинити подразнення і навіть опіки. Сильний запах парфумованої композиції може зумовити алергійний риніт або заманювати мошок і комарів.

До складу сучасних сонцезахисних засобів для дітей додають також пантенол, що прискорює процеси регенерації клітин шкіри.

Чого в складі сонцезахисного засобу не має бути, то це парабенів, формальдегідів, синтетичних ароматизаторів, пропіленгліколю та інших шкідливих речовин, що іноді містять сонцезахисні засоби для дорослих. Тому не можна використовувати для дитини сонцезахисні засоби, призначені для дорослих.

Якщо якогось із зазначених вище позначень не має на етикетці дитячого сонцезахисного засобу, то ліпше від нього відмовитися. Так само слід вчинити, якщо сонцезахисний засіб містить недопустимі для дитячих косметичних засобів компоненти.

 

Як наносити сонцезахисний засіб на шкіру

Пам’ятка для батьків

Уважно ознайомтеся з інструкцією щодо застосування сонцезахисного засобу, зазначеною на етикетці, і обов’язково її дотримуйтеся.

Наносьте сонцезахисний засіб за 15-25 хв. до виходу на сонце. Адже UV-фільтри діють лише після засвоєння шкірою сонцезахисного засобу.

Обробіть сонцезахисним засобом усі відкриті ділянки шкіри дитини. Не оминайте жодної, навіть вже засмаглої. Для цього умовно розподіліть тіло дитини на 11 ділянок: руки, пере­дня та задня поверхні ніг, грудна клітка, живіт, спина, ділянка голови, шиї, плечі.

Не економте сонцезахисний засіб. Якщо шар крему на шкірі буде тонким, це значно змен­шить його ефективність. Аби рясно змастити тіло трирічної дитини знадобиться не менше двох столових ложок сонцезахисного крему.

Оновлюйте шар сонцезахисного засобу кожні 1,5-2 год., після купання та обтирання рушни­ком. Утім, пам’ятайте, багаторазове нанесення сонцезахисного засобу не означає, що час пе­ребування на сонці можна збільшити.

Зауважте, у хмарну погоду сонцезахисні засоби теж необхідні. Хмари пропускають до 80% ультрафіолетового випромінювання.

Ретельно змийте залишки сонцезахисного засобу теплою водою з милом. Відтак нанесіть за­сіб після засмаги. Це заспокоїть, пом'якшить і зволожить шкіру.

Пам’ятайте, навіть у разі використання сонцезахисного засобу із високим ступенем захисту, дітям не рекомендують довго перебувати на сонці, особливо з 11:00 до 16:00.Новини

Сонечко

Архів новин