Наш навчальний заклад


Як можна допомогти дитині?
Версія для друку

Як можна допомогти дитині добре поводитись?

Досвід свідчить, що найчастіше батьків непокоять питання поведінки: що треба робити, щоб діти поводилися добре без примусу і покарань. Сподіваємося, що кілька порад із цього приводу стануть Вам у пригоді.

 • Подавайте дітям приклад хорошої поведінки

Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка -  приклад для наслідування.

 • Змінюйте оточення, а не дитину

Ліпше тримати цінні, крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, аніж потім карати дітей за їхню природну цікавість.

 • Висловлюйте свої бажання позитивно

Кажіть дітям, чого ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ ба­жаєте.

 • Висувайте реальні вимоги

Запитуйте себе, чи відповідають ваші вимоги віку дитини, ситу­ації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпимими до маленьких та хворих дітей.

 • Не надавайте надто великого значення заохоченням і покаранням

З дорослішанням дитини покарання і заохочення стають усе менш результативними. Пояснюйте причину, яка впливає на ваше рі­шення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми,  а  з меншими - використовуйте тактику переключення уваги.

 • Обирайте виховання без побиття та крику

Фото 2 На початку крик та фізичні покарання можуть здаватися резуль­тативними, однак незабаром виявиться: щоразу ви змушені бити все сильніше, щоб досягти бажаного результату. Постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру. Покарання не допомагають дитині виро­бити навички самоконтролю і поваги до інших. Дослідження до­водять, що вимоги дорослих часто видаються дітям незрозуміли­ми. Пам'ятайте: коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.

 •  Допомагайте дітям поводитися краще, даючи їм вибір

Не сперечайтеся з дитиною про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їй зробити вибір: нехай вона сама вирі­шує, у що одягатися чи що їсти. Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що ви її постій­но контролюєте.

 •  Проявляйте свою любов

Саме любов є найважливішою потребою всіх дітей і однією з основних передумов їхньої позитивної поведінки. Батьків­ська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.

 •  Прислуховуйтеся до того, що говорить ваша дитина
 •  Цікавтеся тим, що робить і відчуває ваша дитина.
 •  Визначте певні обмеження для дітей

   Фото 3Усі взаємостосунки, зокрема й ті, що будуються на любові й до­вірі, потребують певних обмежень. Пам'ятайте, що порушення дітьми будь-яких обмежень є для них природним процесом піз­нання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Діти почуваються безпечніше, коли батьки також дотримуються ви­значених ними обмежень.


Використовуйте сміх для того, щоб розрядити напружену ситуацію

Часом батьки бувають занадто серйозними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Умійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміятися за кожної слушної нагоди.

 •  Намагайтеся побачити світ очима вашої дитини і зрозуміти її почуття

Пригадайте, як ви почувалися, коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався вам світ дорослих, якщо з вами чинили несправедливо.

 • Хваліть і заохочуйте дитину

Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре, й заохочуйте її докладати до цього зусиль. Хваліть її за хорошу поведінку.

 • Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого

Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рі­шень, особливо тих, що стосуються її. Прислу­хайтеся до думки дитини. Якщо ви змушені ска­зати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.

 • Плануйте розпорядок дня дитини

Малі діти почуватимуться безпечніше, якщо дотримуватимуться чіткого розпорядку дня.Фото 4

 • Будьте послідовними в дотриманні правил, встановлених у вашій сім'ї

Намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил маленькими дітьми. Діти можуть бути введені в оману, як­що одного дня правило виконується, а іншого - відміняється.

 • Не забувайте про власні потреби!

Коли батьківство починає надто нагадувати важку працю, і ви відчуваєте, що вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише собі. Робіть те, що приносить вам задоволення. Якщо ви розуміє­те, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дити­ну, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.

 •  І пам'ятайте: діти мають право на позитивне ставлення до себе

Україна зобов'язалася дотримуватися принципів Конвенції Ор­ганізації Об'єднаних Націй з прав дитини. У цій Конвенції виго­лошено, що діти мають права, одним з яких є право на захист від будь-яких форм фізичного і психічного насильства та навмисно­го приниження.

Фото 5
Новини

Сонечко

Архів новин