Наш навчальний заклад


Психологічне здоров"я
Версія для друку
 
 
 
 Як завадити професійному вигоранню

- Навчіться розуміти та розрізняти свої почуття. Гнів, роздратування, занепокоєння, сором, страх трапляються з усіма. Заперечуючи ці почуття, ви не розв'язуєте проблему, а загострюєте її. Якщо ви усвідомили наявність одного з цих почуттів, зробіть глибокий вдих і видих, зупиніться на кілька хвилин. Запитайте в себе: «Що могло спричинити цю емоцію?», «Чому мені це так відчутно? », «Чи можу я розділити свої почуття з кимось? Чи потребую я підтримки, допомоги, поради?», «Що мені потрібно зараз для емоційного балансу? » тощо.

- Привчайте себе починати розмову описом своїх досягнень та успіхів, якщо ви часто потребуєте поговорити з кимось про свої невдачі та проблеми. Поступово ви навчитеся бачити обидві сторони вашої професійної діяльності. Це допомагає гармонізувати та врівноважити емоційний стан.

- Навчіться просити про допомогу й отримувати її. Спочатку це буде складно, ви можете боятися, що вас засудять, що інші побачать вас нездібним подолати якісь професійні труднощі. Проте розподіл завдань, навантаження й обов'язків зумовить більше нагод виявити професійні здібності та навички.

- Не поспішайте відмовлятися від допомоги чи співпраці. Дозвольте собі прийняти допомогу, і ви одночасно потішите того, хто її запропонував. Якщо ви сумніваєтесь у компетентності та рівні професіоналізму цієї людини, обговоріть спочатку план дій - що саме і в яких межах ви згодні їй делегувати.

- Не очікуйте, що переживання покинуть вас самі собою. Найкорисніше, що ви можете зробити для себе, - зайняти активну позицію. Це найчарівніша з усіх чарівних паличок у всьому світі!

- Привчіть себе дотримуватися режиму дня. Час для відпочинку, сну та їжі мають завжди бути у вашому розкладі. Щоб не пропустити їх, зробіть нагадування в телефоні чи записнику. Заплануйте реальні строки, які ви приділите відпочинку. Чесність із собою допомагає тримати контакт із реальністю та поступово розвивати корисні навички.

- Зберіть «банк ідей» для вільного часу та відпочинку, якщо ви не можете дозволити собі повну бездіяльність. Ретельно перевірте, чи відокремлені ці ідеї від вашої професійної діяльності. Адже відпочинок — це, перш за все, зміна активності. Тож займіться чимось, що відрізняється від вашої звичної роботи.

- Сприймайте подолання професійного вигорання як життєвий виклик, який здатен підсилити та розвинути вас як особистість і професіонала. Внутрішній ресурс є в кожного, але глибина, на якій захований цей скарб, відрізняється. Тож не порівнюйте свою швидкість виходу з кризи з чиєюсь іншою.

- Знайдіть цікаве хобі, яке допоможе розкрити ваш творчий потенціал. Ви не маєте ставати професіоналом у цій справі, головне  отримувати задоволення -від процесу.

- Вивільняйте пригнічені емоції та почуття. У цьому допоможуть медитація, практика «майндфулнес», інтуїтивний спонтанний танець або спів. Спробуйте різні варіанти та знайдіть, що підходить саме вам.

- Навчіться усвідомлювати та проживати сум і втрату. Іноді ми не здатні прискорити якісь процеси чи досягнути результату в бажаній формі. Відпустіть минулі невдачі та рухайтеся далі.

Як відпочити за один день

Делегуйте повноваження: Зробіть так, щоб вам нічого не заважало. Візьміть відгул на роботі, делегуйте повноваження колегам і попросіть, щоб вам не телефонували. Попросіть бабусю, щоб забрала дитину з дитячого садка, а свої щоденні справи відкладіть на завтра.

Постарайтеся виспатися:Використайте час, який у вас є, для повноцінного сну. Усуньте все, що може йому завадити, зашторте вікна й засинайте. Якісний сон нівелює негативні емоції, знизить тривожність, поліпшить настрій

Забудьте про гаджети: Відкладіть на цей день усі гаджети - телефон, планшет, комп'ютер. Вимкніть телевізор. Якщо ви постійно «зависатимете» в телефоні, у соціальних мережах чи біля екрана телевізора, то повноцінно відпочити навряд чи вдасться

Перезавантажтеся на природі: Влаштуйте такий собі пікнік на природі із сім'єю, коханим чи друзями. У засніженому лісі, осінньому парку чи в теплу пору біля водойми будь - які заняття наповнять вас енергією й підзарядять позитивом. Ніщо так не відновлює життєвий ресурс, як споглядання краси природи

Згадайте про хобі: Займіться улюбленою справою, на яку завжди не вистачає часу: в'яжіть вишукані серветки, малюйте шедевральні картини, готуйте незвичні делікатеси тощо. Ви здивуєтеся, наскільки швидко хобі допоможе зняти психічну напругу, що накопичилася за тривалий час

Позбавте себе поспіху: Забудьте про будильник. Не стежте за часом. Перевіряючи, скільки часу минуло, а скільки залишилося, ви посилаєте своїй психіці сигнал постійно контролювати, що відбувається з вами і навколо вас. А це може викликати стан тривоги, і розслабитися по-справжньому не вдасться

Спілкуйтеся з друзями: Зустріньтеся за філіжанкою кави з подругою, з якою можна поділитися наболілим або просто із задоволенням потеревенити про якісь дрібниці. Іноді досить «перезавантажити файли» в голові, щоб домогтися стану душевної рівноваги

Робіть те, що хочеться: Часто ми нервуємо через те, що не встигаємо зробити щось важливе, що дуже хочеться, але бракує часу. Завершіть цю «недоробку» й заспокойтеся. Це не зовсім схоже на відпочинок, але значно поліпшує психологічний стан і дає змогу розслабитися.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Новини

Сонечко

Архів новин